Makijaż a zdrowie cery

13 kwietnia 2018

Przygotowanie twarzy pod makijaż

Codzienne wykonywanie makijażu to rytuał bardzo wielu osób, w przytłaczającej większości kobiet. Niekiedy jednak zaczynamy się zastanawiać, czy makijaż nie ukrywa jedynie niedoskonałości i problemów ze zdrowiem cery, w dodatku je pogłębiając. Czy malowanie się jest zdrowe i jak sprawić, by było zdrowsze?

Po pierwsze pielęgnacja

Żaden makijaż nie będzie prezentował się dobrze na cerze zaniedbanej. Dlatego należy codziennie poświęcać nieco uwagi i czasu pielęgnacji twarzy. Pierwszym krokiem jest umycie twarzy preparatem dostosowanym do jej potrzeb. Następnie należy użyć toniku – ten etap często pomijamy, tymczasem przywraca on równowagę i właściwe pH po myciu. Ostatni etap to krem nakładany pod makijaż – najlepiej lekki i również dobrany do typu cery, warto również wybrać produkt hipoalergiczny.

Odpowiedni dobór kosmetyków

Przede wszystkim, kosmetyki powinny być dobrane do typu cery. Trądzikowa nie będzie zadowolona z delikatnych produktów do cery wrażliwej, z kolei stosowanie silnie wysuszających preparatów na cerę normalną szybko sprawi, że stanie się podrażniona i przesuszona. Musimy także zwracać uwagę na jakość kosmetyków.

Naturalne kosmetyki

Puder powinien zawierać filtry przeciwsłoneczne, a jego skład nie może być długi jak rozdział powieści. Kosmetyki mineralne dobrze pokazują, że nie trzeba ogromnego, rozbudowanego składu, by kosmetyk działał i pozwalał stworzyć piękny, trwały makijaż. Takie produkty sprawdzają się u osób z cerą problematyczną, ale też normalną. Rozsądny wybór kosmetyków do makijażu najlepiej chroni przed zmarszczkami, przesuszeniem i zapychaniem porów.

Obowiązkowy demakijaż

Zbyt często zapominamy wieczorem o demakijażu, lub po całym dniu wypełnionym obowiązkami nie mamy po prostu ochoty poświęcać mu czasu i uwagi. Niestety, pozostawianie makijażu na noc na twarzy to krytyczny błąd, który na sto procent doprowadzi do pogorszenia stanu cery. Nawet dobrej jakości tusz, pozostawiony na noc na rzęsach, prawdopodobnie podrażni oczy. Puder lub podkład zapchają pory, co przełoży się na większą liczbę zaskórników. Na noc makijaż należy dokładnie i uważnie usunąć, po to, by skóra mogła oddychać, regenerować się i odpoczywać.

Odpowiednio oczyszczona i zadbana, będzie także gotowa do przyjęcia makijażu następnego dnia. Wieczorny demakijaż powinien stać się rytuałem i nawykiem, od którego po prostu nie ma wyjątków. Inaczej makijaż nigdy nie będzie zdrowy i nieszkodliwy, a w krótkim czasie okaże się, że pokrycie coraz poważniejszych niedoskonałości wymaga nakładania większej i większej ilości kosmetyków.

image

Alicja Stec

Redakcja kosmetykiobagi.pl