Kosmetyki wegańskie – ekologiczna i humanitarna alternatywa?

18 marca 2018

Czy warto stosować wege kosmetyki

Kosmetyki, które nie mają składników pochodzenia zwierzęcego to nie tylko dobra propozycja dla wegetarian czy wegan. To również ciekawa propozycja dla tych osób, które szukają produktów naturalnych opartych o ekologiczne receptury i bez chemicznych dodatków. Chodzi o skład roślinny i mineralny.

Producenci kosmetyków wegańskich zakładają, że by produkty powstawały racjonalnie nie może być składników zwierzęcych i pochodzących z testowania zwierząt. To taka propozycja, która będzie właściwa dla wszystkich miłośników zwierząt.

Wegańskie, czyli ekskluzywne?

Polscy konsumenci nadal na temat tych kosmetyków nie wiedzą zbyt wiele. Z badań można się dowiedzieć, że Polacy nie czytają informacji na opakowaniach, a jeśli już chcą to zrobić to właściwie tylko w przypadku produktów spożywczych. Kluczowym czynnikiem dla większości z nas są oczywiście ceny i to cenami kierujemy się przy zakupie. Czasami zwracamy także uwagę na to jakie będzie opakowanie, mamy przywiązania do marki, natomiast zupełnie będziemy unikać patrzenia na to jaki jest skład produktu.

Warto jednak zauważyć, że od jakiegoś czasu to zainteresowanie podejmowaniem świadomych decyzji rośnie. Produkty ekologiczne oraz takie, które przygotowywane są bez testowania na zwierzętach są coraz częściej spotykane. Takie produkty budzą zainteresowanie zarówno wegetarian jak i wegan. Ciągle jednak wyrób wegański budzi takie skojarzenie, że jest to produkt ekskluzywny, modny, dlatego również droższy. Jednak wcale tak nie musi być. Wyższa cena może być związana wyłącznie z tym, że będziemy mieli lepsza jakość.

Kosmetyki dla wegan

Skład i produkcja

Trzeba podkreślić, że firmy wegańskie starają się przygotowywać coraz lepsze produkty, dążą do tego, by w sprzedaży pojawiały się rzeczywiście ekologiczne propozycje. Dlatego do produkcji używane są wyłącznie bezpieczne i ekologiczne składniki. Ich pozyskanie może być bardziej kosztowne i to ten czynnik, który może ewentualnie zdecydować o wyższej cenie.

Na pewno firmy wegańskie odpowiadają na potrzeby tych osób, które szukają produktów jakie są bezpieczne, oparte na naturalnych recepturach. Warto sprawdzić między innymi dobrze skład mydeł, płynów do mycia. Nie będzie tam składników pochodzenia zwierzęcego, ale nie będzie również innych dodatków chemicznych między innymi parabenów. SLS, sztucznych barwników czy substancji zapachowych. Kosmetyki takie będą oznaczone określeniem Vegan bądź też Cruelty-free

Składniki kosmetyków wegańskich

Ekologiczne kosmetyki są oczywiście propozycjami, które są bardzo dobre jakościowo. To, że produkt ma charakter ekologiczny nie oznacza, że będzie gorszy czy mniej skuteczny. Do tych popularnych składników zaliczyć trzeba między innymi glinki, oliwki, aloes. To składniki bezpieczne i bardzo charakterystyczne, które nie będą powodować niebezpiecznych sytuacji dla naszego ciała. Warto pamiętać, że te kosmetyki jakie są nam obecnie proponowane to coraz więcej atrakcyjnych produktów. Cały czas przygotowuje się nowe produkty i szuka nowych komponentów, producenci dbają o jakość wszystkich wprowadzanych do sprzedaży produktów.

image

Alicja Stec

Redakcja kosmetykiobagi.pl