Kosmetyki mineralne do makijażu twarzy i oczu – skład, stosowanie i nakładanie

11 marca 2018

Naturalne cienie do powiek

Mineralne kosmetyki będą się różnić od tych tradycyjnych zastosowaniem a także sposobem, ich nakładania. W założeniu miały być to preparaty, w składzie których znajdować się będą czyste minerały. W rzeczywistości pod szyldem takich kosmetyków często sprzedawane są chemiczne środki i dodatkowe substancje zapachowe, które niestety prowadzą do zanieczyszczenia cery, dlatego warto będzie sprawdzić skład kosmetyków.

Mineralne produkty na rynku pojawiły się na początku lat 70-tych minionego wieku i od razu były one traktowane jako rewolucja stulecia. Wtedy widziano w nich szansę na przygotowywanie makijażu mineralnego.

Czym różnią się te kosmetyki od zwykłych?

W założeniu jest tak, że mineralne kosmetyki mają w składzie jedynie naturalne substancje takie jak bor, mika, wapń, potas, magnez, żelazo. Cześć producentów oszukuje i sprzedaje kosmetyki, które mają nazwę mineralne, ale niestety w składzie i tak chemiczne dodatki się pojawiają. Dlatego trzeba będzie zwracać uwagę na to, jakie substancje użyto do przygotowania danych kosmetyków.

Wielką zaletą produktów mineralnych będzie to, że mają one naturalny skład, który sprawia, że z powodzeniem będzie można zastępować nimi kosmetyki hipoalergiczne. Dodatkowo takie preparaty nie mają terminu ważności i będzie można korzystać kilka lat z nich. Mineralne kosmetyki na skórze utrzymują się do 6 godzin.

Makijaż mineralny

Mineralne kosmetyki – dla kogo?

Na półkach z kosmetykami mineralnymi znajdujemy różne produkty: podkłady, pudry, bronzery, różne, cienie do powiek. Najczęściej mają formułę sypką, chociaż są także niektóre płynne i pudry prasowane. W ofercie firm produkujących kosmetyki mineralne pojawiają się także pomadki, które mają formę grubej kredki do ust. Wielką zaletą tych kosmetyków będzie również to, że są one polecane dla alergików, nie będą powodować zapychania porów, nie utleniają się. Można będzie je stosować, gdy ktoś ma skórę skłonną do podrażnień. Nie powinno się ich stosować do suchej cery, ponieważ wtedy podkreślają zmarszczki.

Kosmetyki mineralne są przede wszystkim polecane do stosowania latem. Składniki pojawiające się w takich produktach takie jak cynk i tytan mają właściwości przeciwsłoneczne.

Nakładanie

Wadą kosmetyków mineralnych będzie nakładanie. Należy to robić bardzo dokładnie w przeciwnym razie efekt makijażu może się okazać niezadowalający. Do aplikacji pudru, bronzera czy cieni zaleca się stosowanie pędzla. Produkt nakładamy kolistymi ruchami, wcieramy w twarz. Aby mieć lepszy stopień pokrycia należy nakładać produkt formą stemplowania.

image

Alicja Stec

Redakcja kosmetykiobagi.pl