Jesienne kosmetyki bogate w... witaminy

12 lutego 2018

Kosmetyki na jesień

Jesień to zdecydowana zmiana w pielęgnacji skóry, w porównaniu do lata. Letnie kosmetyki są raczej lekkie, uważamy wtedy, by nie przeciążyć skóry i nie spowodować jej przetłuszczenia. Z kolei na chłodne miesiące wybieramy raczej substancje treściwe, odżywiające skórę, nawilżające ją i chroniące przed wpływem warunków atmosferycznych.

Jak przygotować skórę na zimę, by nie ucierpiała? Oto kilka substancji, których nie powinno zabraknąć w jesiennych kosmetykach.

Witamina C

Przyjmowana w formie suplementu diety lub w pożywieniu chroni przez przeziębieniami i wzmacnia odporność. Stosujemy ją chętnie zwłaszcza w sezonie na choroby i infekcje. Czemu służy dodatek kwasu askorbinowego w kosmetykach? Przede wszystkim zapobiega starzeniu się komórek. Witamina C niszczy wolne rodniki, dzięki czemu proces utleniania i śmierci komórek pojawia się dużo wolniej i później. Za tym z kolei idzie profilaktyka i ochrona przed zmarszczkami. Skóra, której dostarczamy tej witaminy, jest świeża, promienna i elastyczna. Co więcej, ta wszechstronna substancja pomaga zniwelować skutki szaleństw z opalaniem w letnich miesiącach. Wyrównuje koloryt, rozjaśnia przebarwienia i pomaga wygładzić blizny po trądziku. Świetnie sprawdza się w formie serum.

Witamina E

To przede wszystkim świetna substancja ochronna dla osób posiadających cerę wrażliwą, skłonną do przesuszenia, podrażnień. Witamina E rozjaśnia przebarwienia i spowalnia starzenie się skóry. Stosowanie kosmetyków z jej zawartością zapewnia uczucie komfortu i pomaga pozbyć się skutków nadmiernego opalania w letnim słońcu.

Ochrona włosów

Biotyna

To składnik szczególnie istotny dla kondycji włosów. Zapobiega ich przesuszeniu, pozwala przywrócić sprężystość i siłę. Z kolei w kremach pełni funkcję regenerującą i zapobiega utracie wody. Warto zaopatrzyć się na jesień w kosmetyki do cery i włosów z biotyną, by zimne powietrze i wiatr nie zdołały pogorszyć ich kondycji.

Cynk

Cynk to punkt obowiązkowy szczególnie dla cery problemowej. Wygładza, pomaga pozbyć się toksyn i przywraca naturalne pH. Znacząco łagodzi też podrażnienia i stany zapalne, o które nietrudno przy wietrze i niskich temperaturach. Warto wprowadzić go do pielęgnacji pod postacią maseczek i składnika kremów.

Witamina A

Retinol jest jedną z substancji niezastąpionych w walce z procesami starzenia się skóry. Choć przydaje się głównie po trzydziestym roku życia, warto profilaktycznie stosować witaminę A także w młodszym wieku. Witamina A bywa słusznie nazywana witaminą młodości. Szczególnie silną drużynę tworzy z witaminami E i C.

image

Alicja Stec

Redakcja kosmetykiobagi.pl