Jak działa puder mineralny?

28 marca 2018

Puder mineralny

Wśród kosmetyków mineralnych najpopularniejsze są zdecydowanie pudry i podkłady. Choć aplikacja pudrów mineralnych wymaga nabrania wprawy, warto zainteresować się nimi szczególnie wtedy, gdy mamy cerę wymagającą specjalnego traktowania. W jaki sposób należy używać minerałów, by jak najwięcej zyskać, jakie są ich mocne i słabsze strony?

Pudry mineralne na specjalne wymagania

Cera problematyczna i dobór pudru to wielkie wyzwanie. Większość tradycyjnych kosmetyków zapycha pory, odcina dopływ tlenu lub wzmaga wydzielanie sebum, którym skóra próbuje bronić się przed zbyt ciężkim kosmetykiem. Alergia, trądzik, nadmierne przesuszenie lub pierwsze oznaki starzenia – to znak, że czas sięgnąć po puder dla wymagających. Pudry mineralne świetnie spełniają to zadanie. Nie kłócą się z leczeniem dermatologicznym, co więcej, przyspieszają znikanie przebarwień i podsuszają zmiany ropne. W zależności od procentowego składu poszczególnych minerałów mogą zmniejszać ilość wydzielanego sebum. Co więcej, dwutlenek tytanu stanowiący częsty składnik pudrów mineralnych chroni skórę przed działaniem promieniowania UVA i UVB.

Czy tylko skóra z problemami dobrze reaguje na minerały? Niekoniecznie. Warto zastąpić nimi zwykłe, tradycyjne pudry i podkłady także przy cerze zdrowej i normalnej. Puder mineralny kusi prostym składem, naturalnymi składnikami i długim terminem przydatności. Makijaż wykonany z jego pomocą zawsze jest subtelny i nie przypomina „maski”, o jaką nietrudno przy płynnych, tradycyjnych podkładach.

Jak stosować podkład mineralny, by efekt był zadowalający?

Kosmetyki mineralne mają swoją specyficzną cechę – zawsze występują pod postacią miałkiego, drobno mielonego proszku. Warto zaopatrzyć się w płaskie lub puchate pędzle typu kabuki. Puder należy wysypać w niewielkiej porcji na nakrętkę pojemnika, a następnie nabrać na pędzel. Zawsze trzeba nakładać go w malutkich ilościach , wklepując w skórę twarzy od nosa ku liniom żuchwy i włosów.

Stosowanie kosmetyków mineralnych

Niekiedy sprawdza się puszek lub mała gąbeczka, jednak użycie ich da zdecydowanie mocniej kryjący i mniej precyzyjny efekt. Lepiej będzie dołożyć kolejną warstwę, niż od razu zasypać cerę mnóstwem pudru. Początkowo aplikacja będzie dość żmudna, warto jednak poświęcić trochę czasu na nauczenie się wykonywania takiego makijażu.

Podsumowanie zalet

Podsumowując, kosmetyki mineralne charakteryzuje szereg zalet. Przede wszystkim, są lekkie, nie wnikają w skórę i nie zapychają porów. Nie blokują dopływu tlenu i nie kolidują z terapiami dermatologicznymi. Dzięki naturalnemu, hipoalergicznemu składowi nadają się nawet do cery atopowej, zapewniają także ochronę przeciwsłoneczną.

Nieliczne niedogodności

Przede wszystkim, aplikacja pudru mineralnego wymaga opanowania nowej techniki. W niczym nie przypomina aplikowania płynnych podkładów. Początkowo efekty mogą więc być mało zadowalające – wprawa przychodzi z czasem. Nakładanie minerałów trwa dłużej, niż tradycyjnych kosmetyków do makijażu, a sypki puder brudzi wszystko dookoła. Jest to jednak niewielka cena za zdrowszą skórę i naturalny, piękny efekt.

image

Alicja Stec

Redakcja kosmetykiobagi.pl