Czego nie powinien zawierać kosmetyk wegański?

16 marca 2018

Zawartość wege kosmetyków

Składniki pochodzenia zwierzęcego znajdują się właściwie wszędzie. Oprócz pożywienia, znajdujemy je w przemyśle odzieżowym oraz kosmetycznym. Istnieje kilka dość oczywistych składników, których unikają weganie w kosmetykach – to mleko, miód, kawior. Nie używają także kosmetyków z dodatkiem stearyny, jedwabiu, łoju, trypsyny, czasem również witaminy A.

Białka zwierzęce – kolagen, kreatyna, elastyna

W kosmetykach przeciwzmarszczkowych i liftingujących szczególnie chętnie używa się białek zwierzęcych. Najczęściej pochodzą one z uboju zwierząt hodowlanych, takich jak krowy, ptaki i świnie. Kolagen tworzy ścięgna i kości, występuje także w skórze. Używają go lekarze medycyny estetycznej. Elastyna napina i uelastycznia skórę. Po zastosowaniu na ludzką skórę jedynie dobrze nawilża – i w takiej roli zwykle występuje. Z kolei kreatyny używa się powszechnie w kosmetykach do włosów, ze względu na jej działanie wypełniające i zapobiegające łamaniu się łusek włosa. Pozyskuje się ją z ptasich pazurów i owczej wełny. Zawiera duże ilości kwasu mrówkowego, który wykazuje działanie kancerogenne. Lepiej więc zastąpić ją składnikami niewymagającymi śmierci zwierząt.

W perfumach – ambra, piżmo, cywet

Przemysł perfumeryjny często i chętnie sięga po substancje pochodzenia zwierzęcego, często dość nieoczywiste i zaskakujące. I tak warto uważać na zawartość piżma. Ten składnik o zmysłowym zapachu, który wzmacnia aromat innych składników perfum, pozyskuje się z gruczołów odbytowych piżmowca i piżmaka.

Składniki perfum

Zwykle zwierzęta te są hodowlane w celu pozyskania piżma, a po zabiciu ich ciał używa się także do pozyskania skóry i mięsa. Niekiedy odławia się także dzikie zwierzęta, a gruczoły usuwa im się operacyjnie. Inny składnik odzwierzęcy w perfumach to cywet, pochodzący z gruczołów odbytowych cywety afrykańskiej.

Te niewielkie zwierzęta są hodowane lub odławiane i zamykane w klatkach, gdzie żyją w wielkim stresie. Trzecim składnikiem pochodzenia zwierzęcego jest tworząca się w przewodzie pokarmowym kaszalotów ambra. W swojej pierwotnej postaci przypomina zapachem końskie łajno, jednak po obróbce w alkoholu nabiera przyjemniejszej, intrygującej woni. Zbiera się ją głównie z powierzchni wód lub brzegów, gdy woda ją wyrzuci.

Nawilżanie i ochrona – lanolina, chitozan

Lanolina jest składnikiem pozyskiwanym z gruczołów łojowych lam, owiec, królików, czasem wielbłądów. Często tez pozyskuje się lanolinę z obróbki termicznej owczej wełny. Można ją znaleźć głównie w kosmetykach aptecznych, ponieważ dobrze się wchłania i koi podrażnioną skórę o specjalnych potrzebach. Warto jednak wiedzieć, że często wywołuje reakcje alergiczne. Z kolei chitozan to składnik silnie nawilżający i wiążący wodę w skórze, pozyskiwany głównie z pancerzy krabów i innych skorupiaków.

image

Alicja Stec

Redakcja kosmetykiobagi.pl